0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Twoje DNA, twoje życie
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 
 Zdrowie

 
 
Twoje DNA, twoje życie
 
Twoje DNA, twoje życie
Oceń
Forum dyskusyjne

JAK ŻYĆ W ZGODZIE ZE SWOIM GENOTYPEM?

Wielu chorobom o podłożu genetycznym można zapobiec lub nawet ich uniknąć. Jest to możliwe, jeśli mamy dostęp do kodu zawartego w naszym DNA i właściwie z niego korzystamy. Oprócz badań onkologicznych są również inne, specjalistyczne, które badają np. schorzenia zatorowo-zakrzepowe czy nawet predyspozycje sportowe. Według specjalistów badania genetyczne to źródło bezcennej wiedzy, która pozwala prowadzić aktywny tryb życia zgodnie z naszym genotypem.

DNA, czyli nośnik informacji genetycznej, to związek chemiczny występujący w chromosomach, na którym zapisana jest niepowtarzalna informacja dotycząca naszego funkcjonowania, wyglądu, ale i predyspozycji sportowych oraz skłonności do zachorowania na różne choroby. Biorąc pod uwagę fakt, iż znanych jest około 7000 chorób genetycznych, a każdy z nas jest nosicielem kilku czy nawet kilkunastu mutacji – błędów w sekwencji DNA; można więc powiedzieć, że temat dotyczy każdego z nas.

Jakość życia – życie na miarę oczekiwań

Coraz więcej osób świadomie podchodzi do swojego życia i zdrowia. Dostępność informacji oraz rozwiązań, jakie oferuje współczesna medycyna sprawia, że prowadzenie zdrowego trybu życia jest bardziej wyborem, niż luksusem zarezerwowanym dla nielicznych. Ważna tu jest znajomość siebie, swoich uwarunkowań genetycznych oraz motywacja i wytrwałość
w kształtowaniu prozdrowotnych nawyków.

– Dzięki postępom w medycynie żyjemy dłużej. Dla mnie liczy się jakość przeżytych dni, dlatego właśnie tak dużą uwagę przykładam do zdrowego jedzenia czy aktywności sportowej. Wiem, że w ten sposób mogę pomóc mojemu organizmowi dobrze funkcjonować. Tym, na co nie mamy wpływu, jest obciążenie genetyczne, które otrzymaliśmy od naszych rodziców czy dziadków. Dlatego zdecydowałam się na badania genetyczne w ENEL-MED.
Wiedząc, co jest zapisane w moim DNA, mogę zapobiec rozwojowi chorób i dostosować styl życia do możliwości mojego organizmu, by mu pomagać, a nie utrudniać funkcjonowanie
– mówi dziennikarka Beata Sadowska, Ambasadorka wspierająca rozpowszechnianie badań genetycznych i wiedzę na ich temat.

Świadomość siebie – życie w zgodzie ze sobą

Informacje zapisane w DNA to instrukcja obsługi człowieka. Będąc w jej posiadaniu, mamy potężne narzędzie pozwalające prowadzić zdrowy tryb życia, wspomagając nasz organizm. Badania wykonywane są raz w życiu, dlatego warto zadbać o ich najwyższy poziom.

- Wzrasta świadomość, jak ważne dla jakości naszego życia są informacje zapisane w DNA. Świadczy o tym choćby fakt, że w dniu, w którym zaczęła obowiązywać nasza oferta mieliśmy już pierwszych zainteresowanych. Chciałabym zwrócić uwagę na to, że tego typu badania powinny być wykonywane w wyspecjalizowanych placówkach medycznych, które posiadają najlepszej jakość sprzęt, ponieważ ma to duży wpływ na poprawność otrzymanych wyników. Co więcej, jak pokazują badania, najtrafniejsze wyniki otrzymujemy poprzez wykonywanie badań z krwi, dlatego rekomenduję kierować się do klinik, które stosują ten materiał do badania – mówi dr n. med. Katarzyna Skórzewska, z-ca dyrektora medycznego ds. przychodni specjalistycznych w Centrum Medycznym ENEL-MED.

Klinika ENEL-SPORT w swojej ofercie posiada 5 rodzajów badań genetycznych: onkologiczne, których celem jest sprawdzenie obciążeń rodzinnych oraz predyspozycji do rozwoju nowotworów; specjalistyczne, które badają m. in. prawdopodobieństwo wystąpienia epizodów zatorowo-zakrzepowych, chorób układu krążenia lub jelita grubego; sportowe mające na celu określenie pod względem genetycznym predyspozycji sportowych; premium skoncentrowane na obciążeniach żywieniowych i zagrożeniach zdrowotnych. Sporym zainteresowaniem cieszą się badania adresowane do dzieci, których celem jest poznanie predyspozycji genetycznych, co umożliwia wcześniejsze ukierunkowane wspomaganie rozwoju dziecka i indywidualny tok pracy z dzieckiem, a tym samym zniwelowanie trudności edukacyjnych w przyszłości. Badania są wykonywane w oddziałach ENEL-MED oraz ENEL-SPORT przy ul. Łazienkowskiej, ENEL-SPORT przy ul. Myśliwieckiej.

O ENEL-MED S.A.

Centrum Medyczne ENEL-MED S.A. to polska firma, oferująca pełną obsługę medyczną. ENEL-MED opiekuje się pacjentem od konsultacji, przez diagnostykę, hospitalizację, operację, aż po rehabilitację. Na ogólnopolską sieć medyczną ENEL-MED składają się dwa szpitale zlokalizowane w Warszawie: Szpital Zacisze oraz Szpital Centrum, wieloprofilowe oddziały własne w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu oraz sześć specjalistycznych przychodni przyzakładowych, a także ponad 1400 placówek partnerskich na terenie całego kraju. Od 2014 roku w ramach sieci funkcjonuje również Klinika Medycyny Estetycznej ESTELL, a od 2015 klinika medycyny sportowej ENEL-SPORT. ENEL-MED zatrudnia wybitnych lekarzy, blisko 60 specjalizacji. Kompleksowa oferta wieloprofilowych oddziałów obejmuje m.in. badania laboratoryjne i szeroki zakres badań diagnostycznych takich jak USG, EKG, RTG, tomografia czy rezonans magnetyczny. ENEL-MED świadczy też usługi w zakresie stomatologii zachowawczej, protetyki i chirurgii. Spółka od 2011 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Centrum Medyczne ENEL-MED posiada certyfikat ISO 9001.

 

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje: