0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Spójrz prawdzie w oczy
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 
 
Spójrz prawdzie w oczy
 
Spójrz prawdzie w oczy
Oceń
Forum dyskusyjne

Zmęczone, piekące, swędzące oczy… Brzmi znajomo? Nie bagatelizuj tych objawów. To może być zespół suchego oka. Nieleczony prowadzi nawet do uszkodzeń spojówki i rogówki. O problemie mówi mgr farmacji Ewa Chudzińska z Apteki Medicover w Warszawie

Zespół suchego oka to szereg objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub ich nieprawidłowego składu, prowadząc do zaburzeń powierzchni oka. Pojawia się pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, zmęczenie i ból oczu, okresowe przymglenie widzenia. Powyższym dolegliwościom towarzyszyć mogą: łuski, strupki na rzęsach i brzegach powiek, swędzenie powiek, zgrubienie i zaczerwienie ich brzegów. Objawy te mogą nasilać się w niekorzystnych warunkach np.:

  • klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • na słońcu;
  • na wietrze;
  • w miejskim smogu;
  • w zetknięciu z dymem papierosowym.

Problem „suchego oka” często dotyczy osób długo pracujących przed monitorem komputera, czy spędzających dużo czasu przed telewizorem.

Innymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są m.in.:

  • niektóre leki (np. beta-blokery, diuretyki),
  • zmiany hormonalne (w tym menopauza),
  • laserowe zabiegi korygujące wady wzroku,
  • noszenie soczewek kontaktowych.

Mimo tego, że objawy zespołu suchego oka nasilają się wraz z wiekiem, coraz częściej pojawiają się także u osób bardzo młodych.

Podstawowym postępowaniem w zespole suchego oka jest wyeliminowanie, a jeśli jest to niemożliwe ograniczenie, przyczyny choroby, np. robienie przerw w czasie pracy przed komputerem, częste mruganie, unikanie dymu papierosowego, pomieszczeń z suchym, gorącym powietrzem, osłanianie oczu przed silnym wiatrem, słońcem itp.

Ulgę zmęczonym, bolącym oczom na pewno przyniosą nawilżające krople do oczu, potocznie nazywane sztucznymi łzami. Na rynku jest wiele tego rodzaju preparatów.           Chcąc wybrać odpowiedni produkt dla siebie, nie wahaj się prosić o pomoc farmaceutę. Objawy suchego oka łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, np. alergią. Stosowanie kropli przeciwalergicznych, czy obkurczających naczynia krwionośne („wybielających oko”) nie przyniesie  pożądanego efektu.

Kupując sztuczne, łzy wybieraj produkty bez konserwantów. Substancje te bowiem mogą nasilić objawy suchego oka, wywołać, lub nasilić reakcję alergiczną, spowolnić procesy gojenia, a nawet uszkadzać zewnętrzne tkanki oka.

Jeśli suchość oczu pojawia się sporadycznie, kup krople nawilżające w pojemnikach jednodawkowych – minimsach. Długotrwałą ulgę zmęczonym oczom po intensywnej pracy,  przyniesie na pewno preparat w postaci żelu, do aplikacji tuż przed snem.

Pamiętaj, że lekceważenie objawów suchego oka lub niewłaściwe postępowanie, spowoduje nasilenie dolegliwości, a nawet uszkodzenie wzroku. Dlatego jeśli samoleczenie nie przynosi efektów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem okulistą, który zaproponuje właściwą terapię.

 

Beata Chudzińska

Medicover Apteka

 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

 
 
 
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Spójrz prawdzie w oczy
Zmęczone, piekące, swędzące oczy… Brzmi znajomo? Nie bagatelizuj tych...