0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Przebarwienia – niechciane pamiątki z wakacji. Mamy na nie sposoby
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 Zdrowie

 
 
Przebarwienia – niechciane pamiątki z wakacji. Mamy na nie sposoby
 
Przebarwienia – niechciane ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Piękna letnia pogoda nie zawsze oznacza promienną, opaloną cerę. Dla niektórych wiąże się z powracającym problemem przebarwień, które powstają pod wpływem niekorzystnego działania promieni słonecznych. Co zrobić, aby nie stały się przyczyną kompleksów i utraty pewności siebie?  

Przebarwienia skórne mogą wystąpić w różnym wieku i dotyczą tak samo kobiet jak i mężczyzn. Naturalny barwnik skóry - melanina, występuje w naskórku i znajduje się w melanocytach. Ich nadmierna ilość prowadzić może do występowania zmian barwnikowych na skórze zewnętrznej, co widzimy w postaci plam i przebarwień. Kiedy skóra zostaje naruszona przez zbyt dużą dawkę promieni, dochodzi do nadprodukcji pigmentu i jego nieregularnego rozkładania. W miejscach tych powstają widoczne plamy. Jednym ze skutecznych sposobów na zapobieganie ich powstawaniu jest stosowanie kremów z filtrem słonecznym dostosowanym do rodzaju skóry.

Jak zabezpieczyć się przed przebarwieniami w lato?

Pierwsza i najważniejsza zasada – chrońmy skórę przed słońcem! Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej tzw. SPF (od ang. sun protection factor) służy do oznaczenia stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Jest szeroko stosowany przy produkcji kosmetyków. Wartość wskaźnika mieści się w zakresie od 2 do 50, choć firmy kosmetyczne coraz częściej podają wyższe jego wartości. Wyznacza się go jako stosunek ilości promieniowania nadfioletowego powodującego oparzenie podczas opalania się przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie przy braku filtra. Innymi słowy, SPF 20 oznacza, że u osoby stosującej kosmetyk o takim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej do oparzenia dojdzie po 20-krotnie dłuższym czasie niż bez zastosowania filtra (przy założeniu stałego natężenia promieniowania w czasie ekspozycji). Kosmetyk o SPF 15 powinien zatrzymywać 93% UVB, o SPF 30 zaś 97%. Należy podkreślić, że kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym nie zapewniają bezkarnego opalania, a jedynie zmniejszają ryzyko powstania oparzeń słonecznych.

W Stanach Zjednoczonych oraz w Australii Amerykańska Agencja Żywności i Leków z tego powodu nie zezwala na stosowanie oznaczeń innych niż SPF 30+, nawet dla kosmetyków o wyższym wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej. W krajach Unii Europejskiej zostały ograniczone do wartości 50+. Zdaniem Komisji Europejskiej nie ma obecnie żadnych dowodów, że stosowanie kosmetyków z filtrami zmniejsza ryzyko rozwoju czerniaka. Dlatego, pamiętajmy o definicji SPF - jest to czas jaki mamy na maksymalną protekcję przeciwko promieniowaniu UV, a nie moc samego kremu. Przykład:  filtr 50 ochrania nas przez 50 min. po czym powinna być ponowna aplikacja, aby utrzymać skuteczność ochronny.

Jakie są przyczyny i rodzaje przebarwień?

Do najważniejszych przyczyny powstawania zmian na skórze zaliczamy: częste kąpiele słoneczne, korzystanie z łóżek opalających (solarium), wahania poziomu hormonów (występujące m.in w ciąży ale również podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub hormonów w czystej postaci), procesy starzenia zachodzące w skórze z wiekiem, niedoczynność nadnerczy lub nadczynność tarczycy.

Rodzaje przebarwień:

  • Piegi - drobne plamki występujące najczęściej na skórze u osób o jasnych lub rudych włosach (oczywiście czasami zdarzają się również u tych z ciemnymi). Pojawiają się zwykle na twarzy, dekolcie, ramionach i plecach ale równie dobrze mogą występować na całym ciele.
  • Plamy soczewicowate - (wyglądem przypominają ziarna soczewicy) mogą powstawać pod wpływem działania słońca lub procesów starzenia się skóry.
  • Ostuda (Melasma) - nazywana bywa również "maską ciążową" ponieważ zmiany powstałe pod wpływem hormonów (estrogenów) pojawiają się zazwyczaj u kobiet w ciąży, ale mogą również pojawiać się u tych, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne. Plamy mogą występować pojedynczo lub zlewać zakrywając znaczne części skóry. Pojawiają się głównie na czole, skroniach i wokół ust.
  • Melanoza Riehla - przebarwienia, których genezę łączy się z działaniem fotouczulających kosmetyków - kremów lub perfum. Pojawiają się najczęściej na twarzy i dekolcie, najpierw jako drobne plamki, z czasem mogą się połączyć w rozległą siatkę.

                                                  Jakie są sposoby leczenia przebarwień?

Jak podkreśla Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej FABSKIN w Warszawie„Pierwszym krokiem jest odpowiednia diagnostyka, a następnie odpowiednia terapia. Częstym błędem jest jednakowe podejście do przebarwień – usuwanie ich tą samą metodą bez względu na ich rodzaj. Tymczasem najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie odpowiedniego leczenia do określonych zmian skórnych. Podczas dokładnego badania oraz konsultacji z pacjentem możemy stwierdzić, czy i jak głębokie są przebarwienia, jaka jest ich przyczyna oraz czemu pojawiły się w danym miejscu. Następnie po konsultacji ustalany jest harmonogram leczenia – cel to usunięcie plam pigmentacyjnych oraz dodatkowo wyeliminowanie czynnika wywołującego przebarwienia. Po pierwsze sprawdzamy czy nie mamy zmian hormonalnych (jeżeli są należy je odpowiednio wyregulować). Następnie rozjaśniamy skórę przy pomocy odpowiednio wybranej metody leczenia. Po zakończeniu terapii rozpoczynamy profilaktykę, w celu ochrony przed pojawieniem się kolejnych plam pigmentacyjnych w przyszłości”.

Co ważne, we wspomaganiu leczenia przebawień można stosować odpowiednie, dedykowane kremy. Dodatkowo wybierając peelingi działające na barwnik, rozpuszczając go nie eliminujemy przyczyny powstania przebarwień – nadprodukcji melaniny. Efekt utrzymuje się krótko – zazwyczaj do kolejnej kąpieli słonecznej. Mikrodermabrazję możemy stosować do płytkich przebawień poprzez złuszczanie naskórka. Sprawdzoną i skuteczną metodą, którą można stosować przez cały rok jest laseroterapia laserem frakcyjnym Q-Switch – Alma Clear Lift. Co ważne, jest tobezbolesna terapia przebarwień nawet dla skóry wrażliwej!

Lek Radosław Rzepnikowski

„Zabieg przy użyciu Alma Clear Lift to przede wszystkim delikatny lifting, który nie pozostawia śladów. Zewnętrzna warstwa skóry nie zostaje uszkodzona, dzięki frakcyjnej technice działania lasera. Proces gojenia został maksymalnie zminimalizowany i polega na intensywnym nawilżaniu skóry po zabiegu oraz unikania wystawiania leczonych miejsc na promienie słoneczne. Co ucieszy wielu pacjentów, zabieg jest bezbolesny. Czasami występuje niewielkie zaczerwienienie w leczonym miejscu, co można skutecznie skorygować makijażem. Ponadto to jeden z niewielu zabiegów laserowych niepowodujący ablacji skóry, jaki przeprowadzić można na delikatnych partiach skóry, jak twarz, szyja, dekolt czy dłonie. Bez uszkodzenia naskórka, bez znieczulenia, z natychmiastowym efektem poprawy kondycji skóry i redukcją niedoskonałości.Clear lift działa w sposób fotoakustyczny (nie terminczny) przez co rozbija barwnik i zapobiega nasileniu przebarwień. Zabieg ten jest popularny m.in.: w Kalifornii i jest polecany przez cały rok, nawet na opaloną skórę po wymarzonym urlopie” - dodaje Radosław Rzepnikowski lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyny Estetycznej FABSKIN w Warszawie.

Zawsze pamiętajmy, aby lekarz podczas konsultacji zdiagnozował źródło przebarwień i dostosował odpowiednią technologię.

Więcej na temat rekomendowanych zabiegów dowiesz się na: www.fabskin.pl

Radosław Rzepnikowski – lekarz z zakresu medycyny estetycznej. Współzałożyciel gabinetu FABSKIN oraz FABDENT. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na wydziale English Division, a także kierunku medycyna estetyczna w Międzynarodowym Centrum Medycyny Anti-Aging, działającym przy Stowarzyszeniu Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

 

Zakupy przez internet
MAŚĆ Z KONOPI Forte 125ml
MAŚĆ Z KONOPI Forte 125ml

Maść z konopi, zawiera wysokiej jakości olejek z nasion konopi, który łagodzi podrażnienia, przyspiesza procesy gojenia się oraz odmładza skórę. Po zastosowaniu skóra jest wyjątkowo dobrze odżywiona i nawilżona. Preparat polecany dla problemowej.

VICHY Neovadiol Magistral krem 50ml
VICHY Neovadiol Magistral krem 50ml

VICHY Neovadiol Magistral krem to niezwykły kosmetyk, który przywraca skórze jędrność i gęstość oraz odbudowuje utracony owal twarzy. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i jest zdecydowanie bardziej wzmocniona.

VICHY IDEALIA Krem skóra normalna i mieszana 50ml
VICHY IDEALIA Krem skóra normalna i mieszana 50ml

Vichy Idealia Krem do skóry normalnej i mieszanej, to innowacyjny kosmetyk, który pomaga przywrócić skórze blask i kamufluje oznaki stresu oraz zmęczenia widoczne na cerze. Kosmetyk polecany dla kobiet ok 30 roku życia.

VICHY IDEALIA Krem skóra sucha 50ml
VICHY IDEALIA Krem skóra sucha 50ml

Vichy Idealia Krem do skóry suchej, to innowacyjny kosmetyk, który sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagającej cery. Idealia, przywraca blask i kamufluje oznaki stresu i zmęczenia widoczne na cerze. To idealny kosmetyk przeciw pierwszym oznakom starzenia

OEPAROL Piękna Skóra Włosy Paznokcie x 60 kapsułek
OEPAROL Piękna Skóra Włosy Paznokcie x 60 kapsułek

OEPAROL Piękna Skóra Włosy Paznokcie działa antyoksydacyjnie, chroniąc przed działaniem wolnych rodników i starzeniem się organizmu. Zauważalnie poprawia stan skóry, włosów i płytki paznokciowej.

OZONELLA Oliwka 200ml
OZONELLA Oliwka 200ml

OZONELLA Oliwka to produkt o szerokim zastosowaniu, który przede wszystkim działa rewitalizująco na skórę. Wykazuje właściwości łagodzące i ochronne oraz antybakteryjne. Po jego zastosowaniu skóra staje się gładka.

LA ROCHE ACTIVE C Emulsja Skóra normalna i mieszana 30ml
LA ROCHE ACTIVE C Emulsja Skóra normalna i mieszana 30ml

Jest to emulsja do dermatologicznej korekcji przebarwień i zmarszczek. Ma lekką konsystencję, działa ujędrniająco i matująco. Nie powoduje powstawania zaskórników, dzięki czemu preparat może być stosowany przez osoby z problemami skórnymi.

BIODERMA Hydrabio Lotion Tonik do skóry wrażliwej i odwodnionej 250ml
BIODERMA Hydrabio Lotion Tonik do skóry wrażliwej i odwodnionej 250ml

Bioderma Hydrabio Lotion Tonik do skóry wrażliwej i odwodnionej z opatentowanym kompleksem Aquagenium za sprawą którego skóra odzyskuje naturalną zdolność nawilżania oraz zwiększa się szczelność naskórka i blokada utraty wilgoci.

LA ROCHE REDERMIC C krem skóra normalna i mieszana 40ml
LA ROCHE REDERMIC C krem skóra normalna i mieszana 40ml

LA ROCHE REDERMIC C krem przeznaczony do skóry mieszanej i normalnej to produkt odpowiadający za zmniejszenie objawów starzenia się skóry, a przede wszystkim widoczne zredukowanie zmarszczek.

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Zakupy przez internet
MAŚĆ Z KONOPI Forte 125ml
MAŚĆ Z KONOPI Forte 125ml

Maść z konopi, zawiera wysokiej jakości olejek z nasion konopi, który łagodzi podrażnienia, przyspiesza procesy gojenia się oraz odmładza skórę. Po zastosowaniu skóra jest wyjątkowo dobrze odżywiona i nawilżona. Preparat polecany dla problemowej.

VICHY Neovadiol Magistral krem 50ml
VICHY Neovadiol Magistral krem 50ml

VICHY Neovadiol Magistral krem to niezwykły kosmetyk, który przywraca skórze jędrność i gęstość oraz odbudowuje utracony owal twarzy. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i jest zdecydowanie bardziej wzmocniona.

VICHY IDEALIA Krem skóra normalna i mieszana 50ml
VICHY IDEALIA Krem skóra normalna i mieszana 50ml

Vichy Idealia Krem do skóry normalnej i mieszanej, to innowacyjny kosmetyk, który pomaga przywrócić skórze blask i kamufluje oznaki stresu oraz zmęczenia widoczne na cerze. Kosmetyk polecany dla kobiet ok 30 roku życia.

VICHY IDEALIA Krem skóra sucha 50ml
VICHY IDEALIA Krem skóra sucha 50ml

Vichy Idealia Krem do skóry suchej, to innowacyjny kosmetyk, który sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagającej cery. Idealia, przywraca blask i kamufluje oznaki stresu i zmęczenia widoczne na cerze. To idealny kosmetyk przeciw pierwszym oznakom starzenia

OEPAROL Piękna Skóra Włosy Paznokcie x 60 kapsułek
OEPAROL Piękna Skóra Włosy Paznokcie x 60 kapsułek

OEPAROL Piękna Skóra Włosy Paznokcie działa antyoksydacyjnie, chroniąc przed działaniem wolnych rodników i starzeniem się organizmu. Zauważalnie poprawia stan skóry, włosów i płytki paznokciowej.

OZONELLA Oliwka 200ml
OZONELLA Oliwka 200ml

OZONELLA Oliwka to produkt o szerokim zastosowaniu, który przede wszystkim działa rewitalizująco na skórę. Wykazuje właściwości łagodzące i ochronne oraz antybakteryjne. Po jego zastosowaniu skóra staje się gładka.

LA ROCHE ACTIVE C Emulsja Skóra normalna i mieszana 30ml
LA ROCHE ACTIVE C Emulsja Skóra normalna i mieszana 30ml

Jest to emulsja do dermatologicznej korekcji przebarwień i zmarszczek. Ma lekką konsystencję, działa ujędrniająco i matująco. Nie powoduje powstawania zaskórników, dzięki czemu preparat może być stosowany przez osoby z problemami skórnymi.

BIODERMA Hydrabio Lotion Tonik do skóry wrażliwej i odwodnionej 250ml
BIODERMA Hydrabio Lotion Tonik do skóry wrażliwej i odwodnionej 250ml

Bioderma Hydrabio Lotion Tonik do skóry wrażliwej i odwodnionej z opatentowanym kompleksem Aquagenium za sprawą którego skóra odzyskuje naturalną zdolność nawilżania oraz zwiększa się szczelność naskórka i blokada utraty wilgoci.

LA ROCHE REDERMIC C krem skóra normalna i mieszana 40ml
LA ROCHE REDERMIC C krem skóra normalna i mieszana 40ml

LA ROCHE REDERMIC C krem przeznaczony do skóry mieszanej i normalnej to produkt odpowiadający za zmniejszenie objawów starzenia się skóry, a przede wszystkim widoczne zredukowanie zmarszczek.

Ostatnio wyświetlane informacje: