0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Owoce i warzywa w diecie niemowlaka
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
Owoce i warzywa w diecie niemowlaka
 
Owoce i warzywa w diecie ...
Oceń

Warto dbać o dobre nawyki żywieniowe już na samym początku życia dziecka zaleca się, aby nowe produkty wprowadzać między piątym a siódmym miesiącem życia.
O tym, jak stopniowo przyzwyczajać niemowlaka do jedzenia owoców i warzyw mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, ekspertka ds. żywienia kampanii "Pora na pomidora".

Zaczynamy od warzyw

Maluchy preferują słodkie rzeczy słodkie jest mleko matki, które jest pierwszym rozpoznawalnym przez nie smakiem. Dlatego też zaleca się, aby do ich codziennej diety wprowadzić najpierw warzywa, a dopiero później naturalnie słodkie owoce. Pierwsze warzywa w diecie niemowlaka to: marchewka, ziemniak i dynia, a z owoców jabłka.

– Dziecku trudniej będzie zaakceptować wytrawny smak warzyw, jeśli wcześniej jako pierwsze, podamy mu słodkie owoce – mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska, ekspertka ds. żywienia kampanii "Pora na pomidora".

Karmiąc malucha na początku produkty podawane są łyżeczką w postaci półpłynnej,
a pierwszym daniem niemowlaka jest zwykle papkowata zupka warzywna. Alternatywną metodą wprowadzania do diety dziecka nowych produktów jest tzw. Baby Led Weaning (BLW), czyli "Bobas Lubi Wybór". Pozwala się w niej decydować maluchowi, co będzie jeść, dając mu do wyboru kilka pokarmów. Doskonale sprawdzają się tu ugotowane na miękko warzywa oraz miękkie kawałki owoców. Dziecko sięga po nie ręką, wkłada do buzi
i rozgniata dziąsłami (lub zębami).

– Zaletą tej metody jest to, że dobrze wpływa na nawyki żywieniowe. Warto stosować ją jednak jako uzupełnienie – karmić dziecko potrawami rozdrobnionymi, łyżeczką, ale dodatkowo pozwalać mu jeść samodzielnie, np. podając pokrojone, miękkie owoce, żeby uczyło się jeść i oswajało się z nowymi smakami i konsystencją dodaje Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.

Czas na nowość

Nowości do diety niemowlaka wprowadzamy stopniowo. Pamiętajmy, żeby podawać
je pojedynczo, zaczynając od małych porcji (około 1-2 łyżeczek). Na początku eksperymentowania dziecka z nowymi produktami, należy je jedynie oswajać z innymi smakami, niekoniecznie maluch musi się najadać do syta. Można zacząć np. od ugotowanej na miękko marchewki, pokrojonej w drobne kawałki. Po każdym nowo wprowadzonym produkcie powinniśmy obserwować dziecko przez kilka dni, czy nie wystąpiły reakcje niepożądane, takie jak: kolki, bóle brzucha, zaparcia, biegunki czy wysypka.

– Obserwacja pod kątem alergii powinna trwać minimum 2-3 dni, w przypadku alergików
co najmniej tydzień. Poza tym nowe pokarmy najlepiej podawać rano, ewentualne problemy do wieczora powinny minąć –
mówi ekspert kampanii.

Zdrowo i kolorowo

Po pierwszym oswojeniu z podstawowymi rodzajami warzyw i owoców można rozszerzyć dietę malucha o kolejne produkty. Z warzyw podajmy dziecku: brokuł, fasolkę szparową, pietruszkę, groszek zielony, cukinię, kabaczka, kalafiora, buraczki, szpinak, a nawet kapustę i brukselkę. Możemy również wprowadzić nowe owoce do jadłospisu naszej pociechy, tj.: gruszkę, jagody, brzoskwinie czy morele.

– W kolejnych miesiącach dokładamy do diety dziecka nowe warzywa i owoce. Należy tylko uważać na owoce alergizujące, np. truskawki, czy niektóre ciężkostrawne warzywa, np. strączkowe. Musimy obserwować reakcje dziecka na te produkty i niekoniecznie od tych warzyw i owoców zaczynać rozszerzanie diety – dodaje.

Ma być naturalnie

Przy rozszerzaniu diety malucha, należy pamiętać o tym, aby nie dosładzać, ani nie solić jedzenia. Niemowlak rodzi się z ponad czterokrotnie większą liczbą kubków smakowych niż osoba dorosła, więc naturalny smak potraw jest już dla niego wystarczająco wyrazisty.Podczas wprowadzania nowych produktów mogą się pojawić problemy z zaparciami, dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu niemowlaka. Pomimo tego, że dziecko nadal pije mleko, to właśnie woda, bez dodatków, powinna być drugim głównym płynem w diecie dziecka.

 – Dziecku można podawać niewielkie ilości soków (najlepiej przecierowych), ale mimo wszystko najlepiej rozcieńczyć je wodą. Warto jednak pamiętać, że w diecie nie powinno zabraknąć świeżych owoców i warzyw –  podsumowuje ekspert kampanii.

Rozszerzanie diety niemowlaka wymaga od rodziców podstawowej wiedzy na temat produktów, które chcą na stałe wpisać do jadłospisu dziecka. Jest to niezwykle ciekawy etap rozwoju malucha pozwalający odkrywać mu nowe smaki i kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe.

O kampanii

W ramach V edycji kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” zaplanowano działania skierowane zarówno do dzieci, jak i ich opiekunów. Przedszkola i szkoły z całej Polski zostaną zaproszone do udziału w programie edukacyjnym, stworzonym we współpracy, m.in. ze specjalistą dietetykiem. W kilku miastach odbędą się również warsztaty warzywno-owocowe dla dzieci. "Pora na pomidora" pojawi się również na wybranych piknikach w ramach "Lara z Radiem".

Na stronie internetowej www.poranapomidora.com można znaleźć informacje na temat walorów zdrowotnych warzyw i owoców oraz zasad zdrowego żywienia dzieci i młodzieży, m.in.: jak wpływać na zmianę nawyków żywieniowych, a także porady eksperta dietetyka oraz przepisy na dania
z warzywami i owocami dla najmłodszych.

Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Więcej informacji na stronie internetowej kampanii oraz na profilu na Facebooku:

www.poranapomidora.com

www.facebook.com/PoranaPomidora

Kontakt:

Zespół kampanii „Pora na pomidora”
e-mail: kontakt@poranapomidora.pl
tel.: +48 795 940 684

 

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Owoce i warzywa w diecie niemowlaka
Warto dbać o dobre nawyki żywieniowe już na samym początku życia dziecka –...