0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Odwodnienie organizmu może zagrażać życiu
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 Zdrowie

 
 
Odwodnienie organizmu może zagrażać życiu
fot:Pezibear pixabay
 
Odwodnienie organizmu może ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Upały dają się wszystkim we znaki. Organizm szybko traci wodę, a nie zapominajmy, że stanowi ona ok. 60-70% masy ciała człowieka. W wodzie zachodzą wszystkie procesy życiowe: rozkład związków na jony, transport cząsteczek i jonów do tkanek, usuwanie produktów przemiany materii. Woda pełni również bardzo ważną rolę w regulacji temperatury ciała oraz regulacji ciśnienia osmotycznego.

Osoby, które zapominają o uzupełnianiu podaży wody, łatwo mogą się odwodnić. Niedostateczna ilość wypijanych płynów, utrata wody przez skórę (pocenie), płuca (hiperwentylacja), nerki (śpiączka cukrzycowa) i przewód pokarmowy (biegunki) powodują tzw. odwodnienie hipertoniczne. Woda śródkomórkowa przemieszcza się do przestrzeni pozakomórkowej i dochodzi do odwodnienia komórek. Konsekwencją odwodnienia komórek jest zmniejszenie się objętości erytrocytów. Wzrasta wartość hematokrytowa, stężenie hemoglobiny i proteinemii (obecność białka we krwi).

Objawy odwodnienia

Początkowo objawy nie są alarmujące. Pojawia się suchość w ustach i wzmożone pragnienie. Odwodnienie nie przekracza 2% utraty wody.

Następnie pojawiają się dodatkowo: gorączka, bóle i zawroty głowy, podkrążone oczy, skąpomocz, zmniejszone pocenie, osłabienie aż do omdlenia, spadek ciśnienia, przyspieszony oddech. Objawy takie towarzyszą utracie 2-4% wody.

Kiedy utrata wody osiąga 5-6% pojawia się dezorientacja, senność, zaburzenia ze strony układu krążenia. Utrata wody 10 -15% to poważny stan zagrożenia życia. Osoba odwodniona majaczy, ma omamy wzrokowe, słuchowe i dotykowe, obrzęknięty język, nie może mówić, traci przytomność. Utrata 15% wody z organizmu oznacza śmierć.

Leczenie

Leczenie odwodnienia hipertonicznego polega na podawaniu „wolnej” wody w postaci 5% roztworu glukozy. 1/3 obliczonego niedoboru płynów uzupełniane jest roztworem izotonicznym i izojonowym. Nawadnianie odbywa się stopniowo, aby nie doprowadzić do obrzęku mózgu i nagłych zmian ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego.

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje: