0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Łysienie wpędza mężczyzn w depresję?
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 Uroda

 
 
Łysienie wpędza mężczyzn w depresję?
fot:pixabay
 
Łysienie wpędza mężczyzn w ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Coraz więcej mężczyzn popada w depresję z powodu… łysienia – alarmują lekarze. Jest ona skutkiem m.in. bezradności, problemów z akceptacją zmian i chronicznego stresu, jakie powoduje utrata włosów.

Utrata włosów źródłem depresji?

Brytyjczycy wolą stracić pracę i żonę, niż… włosy – wynika z badań niedawno opublikowanych na łamach Daily Express. Strach przed utratą włosów dotyczy aż 17% Wyspiarzy. Co zaskakujące, widmo łysiny powoduje większy strach niż groźba utraty pracy (16%), spotkanie z pająkiem lub jadowitym wężem (13%) czy… zdrada (11%).

- W mediach widzimy tylko gęste i idealne fryzury typu „fade”. Jeśli masz sporo włosów - jesteś młody, sexy i modny. Taki jest komunikat. Presja jest więc ogromna i niezdrowa, porównywalna z tą, jaką kobiety odczuwają względem swojej wagi czy figury. Niestety wielu mężczyzn nie jest w stanie wpisać się w lansowany wzorzec. Przykrą konsekwencją tego są coraz częstsze zaburzenia o podłożu emocjonalnym, których źródłem jest utrata włosów  – mówi dr Grzegorz Turowski, chirurg plastyczny i ekspert w dziedzinie transplantacji włosów z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.

I rzeczywiście, psychologowie doszukali się do tej pory aż 24 problemów natury psychologicznej, które mogą być spowodowane przez łysienie – podaje serwis ScienceDirect.com. Wśród nich są m.in. narastające poczucie wstydu, obniżenie własnej wartości, obrzydzenie do własnego, zmieniającego się ciała, poniżenie i… depresja. Ta ostatnia obserwowana jest coraz częściej.

dr Grzegorz Turowski

- Nawet 70 proc. mężczyzn, którzy do mnie trafiają sygnalizuje depresję lub inne problemy emocjonalne spowodowane łysieniem. Wielu z nich uskarża się na chroniczny stres z powodu przerzedzających się włosów. Stres potęguje zwykłe czesanie się, mycie włosów, a nawet wybór fryzury u fryzjera. U wielu panów w miarę postępowania łysiny stres przeradza się we frustrację, wstyd, a nawet paraliżujący lęk przed spojrzeniami obcych. Kumulacją tego często bywa alienacja, a w skrajnych przypadkach depresja – zauważa dr Turowski.

- To wpływa na całe życie mężczyzn. Znane są mi przypadki, kiedy łysienie i związane z nim problemy psychologiczne wpłynęły na aktywność zawodową i karierę pacjenta, związek z żoną, a nawet na aktywności społeczne, jak np. uczestnictwo w spotkaniach towarzyskich  – dodaje.

Z depresją do psychologa, z łysiną do dermatologa

Powód rozwoju problemów psychologicznych u osób łysiejących może być jeszcze jeden – zwracają uwagę lekarze. Wielu mężczyzn tracąc włosy przekonanych jest o tym, że od tego nie ma odwrotu, a sama utrata włosów utożsamiana jest wciąż ze starzeniem się. I to nawet u 20-latków! W konsekwencji panowie odpuszczają leczenie i  zamiast do specjalisty, wolą wybrać się do drogerii po ziołowy szampon na odrost włosów.

- Szampony na odrost włosów nie istnieją – śmieje się dr Turowski. - Skończmy z tym mitem. Faktem jednak jest, że w wielu przypadkach wypadanie włosów można spowolnić lub nawet zatrzymać odpowiednio dobranym leczeniem. Wszystko zależy od zdiagnozowanej przyczyny. Co może zaskoczyć, nie zawsze jest nią budzące lęk u mężczyzn łysienie typu męskiego tzw. androgenowe – mówi.

- Czasami źródłem utraty włosów są np. schorzenia tarczycy, choroby autoimmunologiczne, choroby skóry, niedobory witamin i minerałów, przyjmowane leki, palenie papierosów, fatalna dieta. Paradoksalnie często nasza kondycja psychiczna, np. depresja i silny stres, mogą same w sobie być przyczyną utraty włosów. Tutaj można wymienić ponad 30 różnych przyczyn stojących za łysieniem - mówi dr Turowski.

Przeszczep jak terapia u… psychologa

Jest jednak światełko w tunelu. Paradoksalnie, to właśnie depresja, brak akceptacji samego siebie czy stres, jaki powoduje łysina sprawiają, że coraz więcej mężczyzn decyduje się na kuracje, a nawet przeszczepy włosów. Z badań, jakie na początku roku przeprowadziła klinika Dr Turowski Hair Restoration Clinic wynika, że już 17 proc. łysiejących mężczyzn decyduje się na wizytę u lekarza i konsultacje problemu. Z kolei aż 62 proc. deklaruje, że skorzystałaby z przeszczepu, gdyby pojawiła się taka okazja. Z łysieniem skłonne jest pogodzić się zaledwie 19 proc.

- Dla mężczyzny wizyta u lekarza i zabieg jest nie tylko sposobem na rozwiązanie problemu kosmetycznego. To forma terapii. Często chirurg lub dermatolog to jedyne osoby, którym pacjent się zwierza ze swoich problemów z łysiną.  To sprawia, że wszelkie zabiegi, którym się poddają mają także znaczenie psychologiczne, budują pewność siebie, często dając także nadzieję, przynajmniej na częściowe uratowanie owłosienia – mówi dr Turowski.

Jak poradzić sobie z łysieniem?

Tych ratujących rozwiązań w Polsce jest coraz więcej. Popularne stały się ostatnio zabiegi mezoterapii igłowej, w których wykorzystuje się odżywcze koktajle np. z finasterydem, dutasterydem i minoksidilem. Często, zwłaszcza we wczesnym stadium łysienia androgenowego, sięga się po farmakoterapię. W tej wykorzystuje się dziś najczęściej 2 leki – finasteryd i minoksidil. Działanie tego pierwszego blokuje produkcję dihydrotestosteronu (aktywnej formy testosteronu), którego nadmiar przyczynia się do wypadania włosów. Drugi z leków, podawany miejscowo w stężeniu 2% lub 5%, rozszerza naczynia krwionośne głowy i poprawia krążenie, powodując odrost włosów w nieznacznym stopniu.

- Widząc pierwsze oznaki łysienia trzeba reagować. I chociaż medycyna nie dysponuje dziś preparatami powodującymi pełen odrost włosów, to jesteśmy w stanie proces wypadania włosów opóźnić, a nawet zatrzymać. W ten sposób możemy oszczędzić mężczyznom zarówno stresów związanych z wypadaniem włosów , jak również konsekwencji życia w nieustannym napięciu i niepewności – mówi dr Turowski.

Podobną funkcję spełniają zyskujące na popularności zabiegi autotransplantacji włosów. Tym bardziej, że pojawia się coraz więcej nowych, mniej inwazyjnych metod trwałej rekonstrukcji owłosienia. Przykładem jest stosowana od kilku lat metoda transplantacji FUE. Polega ona na ręcznym pobraniu tzw. graftów, czyli pojedynczych zespołów mieszkowych i ich manualnym wszczepieniu w miejsce, gdzie jest łysina. Włosy do przeszczepu pobiera się najczęściej z miejsc, gdzie wciąż rosną np. na skroniach lub z tyłu głowy.

Nieco inaczej wygląda metoda FUE z użyciem robota. W tym przypadku to maszyna delikatnie pobiera najlepsze zespoły mieszkowe przeznaczone do przeszczepu. Robot może wykonać nacięcia, w które przeszkolony zespół wprowadza pobrane zespoły mieszkowe.  Pełen efekt takiego zabiegu widoczny jest po ok. 9-12 miesiącach.

- Przeszczep można wykonać u mężczyzn, którzy przynajmniej częściowo mają jeszcze włosy np. nad skroniami czy z tyłu głowy. Możemy wtedy z nich pobrać zdrowe zespoły mieszkowe i wszczepić w miejsca, w których już włosów nie ma lub jest ich niewiele. W ten sposób można zagęścić włosy, usunąć połacie łysiny, obniżyć linię włosów czy zlikwidować zakola – mówi dr Turowski.

Nie wszystko więc stracone?

 

Dr Turowski Hair Restoration Clinic to pierwsza i aktualnie jedyna w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej klinika, która oferuje pacjentom zabiegi transplantacji włosów metodą FUE z wykorzystaniem robota ARTAS System. W klinice dostępne są również zabiegi przeszczepu włosów metodą manualną FUE oraz terapia zapobiegająca wypadaniu włosów technologią laserową Capillus. Dodatkowo pacjenci mogą skorzystać z porady endokrynologicznej oraz zabiegu mezoterapii skóry głowy. Personel stanowią doświadczeni i wysoko wykwalifikowani specjaliści z takich dziedzin jak: chirurgia, dermatologia i trychologia. Współtwórcą ośrodka jest dr Grzegorz Turowski, amerykański chirurg plastyk polskiego pochodzenia.

 

Dr Grzegorz Turowski MD, PhD, FACS, dyrektor medyczny w Hair Restoration Clinic jest jednym z niewielu podwójnie certyfikowanych chirurgów plastycznych, specjalizujących się w małoinwazyjnych przeszczepach włosów metodą FUE. Dr Turowski łączy swoje europejskie zaangażowanie z wiedzą i technikami zdobytymi w USA na prestiżowych uniwersytetach: Yale i Harvardzie. Posiada certyfikat American Board of Plastic Surgery i jest aktywnym członkiem International Society for Hair Restoration Society (ISHRS). Właściciel kliniki New Horizons Center for Cosmetic Surgery, zaliczanej do grona najlepszych w USA i najbardziej doświadczonych placówek tego typu na świecie. Dr Turowski jest pionierem w zakresie przeszczepiania włosów z użyciem robota, jako jeden z pierwszych specjalistów na świecie zainstalował urządzenie ARTAS System w swojej klinice w Chicago już 5 lat temu.

 

Zakupy przez internet
Sok dereń - Ekamedica - 500ml
Sok dereń - Ekamedica - 500ml

100% sok z owoców derenia  - bez konserwantów, wytworzony ze świeżego puree derenia.Pojemność netto: 500 ml Bez konserwantów. Zawiera naturalnie występujące cukry. Skład: sok z owoców derenia wytworzony ze świeżego puree z owoców derenia.Przed użyciem wstrząsnąć. Osad jest zjawiskiem ...

BingoSpa Szampon bez SLES-KOLAGEN 100 ml
BingoSpa Szampon bez SLES-KOLAGEN 100 ml

Kolagen - biopolimer o wysokim powinowactwie do białek tworzących ludzkie włosy - intensywnie odżywia i nawilża zniszczone i osłabione włosy, odbudowuje ich strukturę. Powoduje, że włosy są przyjemne i miękkie w dotyku. Dzięki silnym właściwościom błonotwórczym, kolagen tworzy na powierzchni ...

Agafii Lotion ziołowy do włosów przeciw wypadaniu (produkcja rosyjska) 150ml
Agafii Lotion ziołowy do włosów przeciw wypadaniu (produkcja rosyjska) 150ml

LOTION ZIOŁOWY DO WŁOSÓW PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW 150ML Naturalny ziołowy lotion do włosów - przeciw wypadaniu, dzięki unikalnej kombinacji naturalnych składników, intensywnie wzmacnia i odżywia włosy oraz cebulki włosowe, skutecznie zapobiegając ich wypadaniu. Składniki aktywne: Kminek ...

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Zakupy przez internet
Sok dereń - Ekamedica - 500ml
Sok dereń - Ekamedica - 500ml

100% sok z owoców derenia  - bez konserwantów, wytworzony ze świeżego puree derenia.Pojemność netto: 500 ml Bez konserwantów. Zawiera naturalnie występujące cukry. Skład: sok z owoców derenia wytworzony ze świeżego puree z owoców derenia.Przed użyciem wstrząsnąć. Osad jest zjawiskiem ...

BingoSpa Szampon bez SLES-KOLAGEN 100 ml
BingoSpa Szampon bez SLES-KOLAGEN 100 ml

Kolagen - biopolimer o wysokim powinowactwie do białek tworzących ludzkie włosy - intensywnie odżywia i nawilża zniszczone i osłabione włosy, odbudowuje ich strukturę. Powoduje, że włosy są przyjemne i miękkie w dotyku. Dzięki silnym właściwościom błonotwórczym, kolagen tworzy na powierzchni ...

Agafii Lotion ziołowy do włosów przeciw wypadaniu (produkcja rosyjska) 150ml
Agafii Lotion ziołowy do włosów przeciw wypadaniu (produkcja rosyjska) 150ml

LOTION ZIOŁOWY DO WŁOSÓW PRZECIW WYPADANIU WŁOSÓW 150ML Naturalny ziołowy lotion do włosów - przeciw wypadaniu, dzięki unikalnej kombinacji naturalnych składników, intensywnie wzmacnia i odżywia włosy oraz cebulki włosowe, skutecznie zapobiegając ich wypadaniu. Składniki aktywne: Kminek ...

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
Chcesz mieć brwi jak Cara? Robot może je zagęścić
Krzaczaste, gęste i idealnie układające się brwi jak u Cary Delevigne, Lilly...