0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Jak powstają obrzęki?
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 
 Zdrowie

 
 
Jak powstają obrzęki?
 
Jak powstają obrzęki?
Oceń
Forum dyskusyjne

Obrzęki mogą powstawać w różnych częściach ciała Tworzą się one na skutek nieprawidłowego nagromadzenia płynu surowiczego w tkankach. Dzieje się tak wówczas, kiedy zakłócona zostaje równowaga pomiędzy tempem wytwarzania płynu śródmiąższowego a tempem odprowadzania tego płynu przez układ limfatyczny. Uciśnięcie obrzękniętego miejsca czubkiem palca pozostawia wgłębienie w skórze. Obrzęki mogą mieć charakter zapalny, alergiczny, limfatyczny, zastoinowy i onkotyczny.

  • Obrzęk zapalny i alergiczny powstaje na skutek wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach włosowatych i zwiększenia ich przepuszczalności. Każde uszkodzone naczynie prowadzi do przedostania się płynu do tkanek.
  • Obrzęk zastoinowy powstaje w wyniku wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach włosowatych, co spowodowane jest zwiększonym ciśnieniem w układzie żylnym. Obrzęk zastoinowy powstaje przy zwężeniu lub zamknięciu naczynia żylnego lub niewydolności prawej komory serca.
  • Obrzęk onkotyczny (inaczej osmotyczny) powstaje z powodu zaburzeń stężenia białek krwi. Malej wówczas koloidowe ciśnienie osmotyczne, a wzrasta ciśnienie hydrostatyczne, które powoduje wypychanie wody do tkanek.
  • Obrzęki limfatyczny może być spowodowany zwężeniem naczyń limfatycznych na skutek różnych patologicznych zmian (np. guzy nowotworowe) w obrębie tych naczyń. Naczynia limfatyczne odpowiadają jako jedyne za transport białek z przestrzeni śródmiąższowej do układu krążenia. Blokada odpływu limfy doprowadzić może do nadmiernego gromadzenia się białek w przestrzeni śródmiąższowej, co podnosi wartość ciśnienia onkotycznego w przestrzeni śródmiąższowej. Płyn z naczyń przenika do przestrzeni śródmiąższowej aż do momentu, kiedy wzrost ciśnienia płynu śródmiąższowego zrównoważy wzrost ciśnienia onkotycznego w przestrzeni śródmiąższowej.

Podstawa wszelkich działań leczniczych jest przeprowadzenie badań diagnostycznych, pozwalających rozpoznanie choroby odpowiadającej za powstanie obrzęku. Ważne jest zlokalizowanie takiego obrzęku oraz określenie jego wyglądu. Opuchnięta twarz i ogólne obrzęki ciała mogą świadczyć o niewydolności nerek. Obrzęki kończyn dolnych, duszność oraz łatwa męczliwość towarzyszą zastoinowej niewydolności mięśnia sercowego, obrzęki jednej kończyny górnej lub dolnej mogą świadczyć o zablokowaniu naczyń limfatycznych, obrzęki brzucha organizm mogą pojawić się w wyniku wstrząsu anafilaktycznego - istnieje wówczas niebezpieczeństwo zablokowania dróg oddechowych, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Ponadto obrzęki mogą występować u alkoholików, chorych leczonych lekami hormonalnymi, kobiet, zażywających tabletki antykoncepcyjne lub u chorych w stanach pooperacyjnych.

Leczenie obrzęków zależy od rodzaju choroby. Przeważnie terapię zaczyna się od zastosowania leków moczopędnych. Wśród naturalnych roślin, właściwości moczopędne wykazują: skrzyp polny, brzoza brodawkowata, pokrzywa, mniszek lekarski, jałowiec pospolity, pietruszka, lubczyk, żurawina.

Własne działania w przypadku pojawienia się obrzęku:

  • Wprowadź odpowiednią dietę. Zrezygnuj z soli, potraw tłustych, nadmiernej ilości potraw białkowych.
  • W przypadku obrzęków kończyn dolnych, naucz się odpoczywać kilka razy dziennie, unosząc kończyny powyżej poziomu serca.
  • Dbaj o prawidłową wagę ciała.
  • Zrezygnuj z picia alkoholu, a przynajmniej ogranicz jego spożycie
  • Śpij w pozycji półsiedzącej, aby zapobiec zastojowi płuc.
  • Skonsultuj swoją dolegliwość z lekarzem, który określi przyczynę powstawania obrzęków.
Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Ostatnio wyświetlane informacje: