0No authorization...
 
 
zdrowieinatura24.pl
Aktualnie czytana treść:
Botoks ma teraz nowe zastosowanie. Leczą nim poważny kobiecy problem
Newsletter zdrowieinatura24.pl
Poleć znajomym zdrowieinatura24.pl
Opublikuj coś na naszej łące
 
 
 Zdrowie

 
 
Botoks ma teraz nowe zastosowanie. Leczą nim poważny kobiecy problem
fot:Gyncentrum
 
Botoks ma teraz nowe ...
Oceń
Forum dyskusyjne

Specjaliści znaleźli nowe zastosowanie dla botoksu. Coraz częściej wykorzystuje się go przy terapii pęcherza nadreaktywnego.

Wstydliwy sekret wielu Polek

Utrata kontroli nad pęcherzem i nietrzymanie moczu to wbrew pozorom powszechna dolegliwość. Statystyki mówią, że dotyczy ona 50 mln chorych w Europie, z czego ok. 6 mln w Polsce, głównie kobiet. Wynika to m.in. ze specyfiki kobiecych narządów płciowych, które poprzez zmieniającą się gospodarkę hormonalną np. podczas ciąży, porodu czy menopauzy, są bardziej wrażliwe i podatne na tego typu dolegliwości.  Problem ten nasila się także wraz z wiekiem - WHO podaje, że dotyczy on 30 proc. kobiet przed okresem menopauzy i 60 proc. po menopauzie. Skąd ta dolegliwość?

Skąd ten problem?

Może być ona spowodowana wieloma czynnikami. Do najczęstszych rodzajów nietrzymania moczu należy wysiłkowe nietrzymanie moczu, które występuje przy aktywności fizycznej, tzw. pęcherz nadreaktywny (overactive bladder, OAB), mieszana postać schorzenia (połączenie NTM wysiłkowego i pęcherza nadreaktywnego) oraz inne typy NTM, które współistnieją z innymi chorobami np. stwardnieniem rozsianym. Naglące nietrzymanie moczu, czyli tzw. pęcherz nadreaktywny u kobiet może być spowodowany nagłymi skurczami pęcherza, co prowadzi do mimowolnego, niekontrolowanego popuszczania moczu.

- Nietrzymanie moczu to krępujący temat dla wielu kobiet. Niektóre z nich do toalety chodzą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Rzadziej wychodzą z domu, muszą ograniczać ilość wypijanych płynów, tak planować wyjścia, by w pobliżu znaleźć toaletę. W efekcie mają one trudności z normalnym funkcjonowaniem. Dolegliwość odbija się także niekorzystnie na ich aktywności w sferze towarzyskiej, a także seksualnej - mówi dr n. med. Wojciech Szanecki, ginekolog z ośrodka Gyncentrum Ginekologia Plastyczna w Katowicach, zajmującego się diagnostyką i terapią nietrzymania moczu.

Leki nie zawsze pomagają

Na rynku dostępnych jest wiele metod leczenia tej uciążliwej dolegliwości. Do najczęstszych należy farmakoterapia, czasem zabiegi chirurgiczne. Są one jednak dość inwazyjne, poza tym dostępne w Polsce leki mogą powodować skutki uboczne np. zawroty głowy, zaburzenia na tle pokarmowym, suchość w ustach, problemy z widzeniem. Nie zawsze też są tak efektywne – szacunkowo słabe rezultaty po przyjmowaniu leków odnotowuje się u ok. 70 proc. chorych.

-  Coraz częściej stosowane są nowoczesne metody terapii – wśród nich znajdziemy m.in. zabiegi z wykorzystaniem laserów, taśm mini sling, zastrzyki okołocewkowe, a także zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, który specjaliści zalecają jako skuteczną i dobrze tolerowaną przez pacjentki, szczególnie przy terapii pęcherza nadreaktywnego - mówi specjalista Gyncentrum.

Co ma botoks do pęcherza moczowego? Otóż działa on na nerwy pęcherzowi – dosłownie. Po pierwsze „zamraża” nerwy odpowiedzialne za skurcze pęcherza, po drugie blokuje uczucie nagłego parcia na pęcherz w mózgu. - Toksyna botulinowa blokuje sygnały nerwowe oraz powoduje kontrolowany paraliż mięśni, odpowiedzialnych za skurcz pęcherza moczowego, który wywołuje wypływ moczu. Dzięki jego zastosowaniu nadreaktywny pęcherz jest trzymany w ryzach i problemy znikają na min. 6 miesięcy - wyjaśnia dr Szanecki.

Toksyna, która „leczy”

Toksyna botulinowa, potocznie nazywana botoksem, jest rodzajem toksyny, najbardziej rozpowszechnionym i kojarzonym z medycyną estetyczną. Jak niewielkie dawki wstrzyknięte w skórę powodują częściowy paraliż mięśni i redukują zmarszczki -  zabiegi odmładzające to jednak tylko połowa przypadków jej zastosowania. Stosuje się ją również w terapii wielu innych schorzeń, m.in. nadmiernej potliwości, łysienia, bruksizmu, a także na coraz większą skalę w neurologii (np. w przewlekłych bólach migrenowych) oraz urologii, m.in. przy problemach z nietrzymaniem moczu. Dla jakich pacjentek będzie to odpowiednie rozwiązanie?

- Tę formę leczenia rekomenduje się pacjentkom, u których zdiagnozowano nadreaktywność pęcherza o podłożu neurogennym, która występuje np. przy stwardnieniu rozsianym, chorobie Parkinsona lub po uszkodzeniu rdzenia kręgowego, oraz idiopatycznym, czyli nadreaktywność pęcherza o nieznanym podłożu, gdzie główne objawy to parcie naglące, z możliwym nietrzymaniem moczu, częste oddawanie moczu (powyżej 8 razy dziennie), a także w porze nocnej tzw. nykturia. Zabieg ten jest również wskazany, gdy standardowa farmakoterapia nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów lub też chcemy uniknąć wystąpienia dokuczliwych skutków ubocznych u pacjentów – tłumaczy ekspert.

ak przekonują specjaliści, pacjentki nie powinny obawiać się zabiegu, który nie jest bolesny i trwa zaledwie 15 minut. - Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pacjentka układa się w pozycji ginekologicznej.  Lekarz dokonuje iniekcji pęcherza moczowego, tzn. ostrzykuje jego ściany w 20-30 punktach. Całość odbywa się przy asyście cystoskopu, przyrządu optycznego uwidaczniającego wnętrze pęcherza – dodaje specjalista.

Pęcherz po botoksie

- Ta metoda leczenia nietrzymania moczu jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna dla organizmu pacjenta, ryzyko skutków ubocznych jest minimalne. A co najważniejsze, terapia pęcherza nadreaktywnego botoksem przynosi bardzo dobre rezultaty – po tygodniu od zabiegu pacjentka dostrzeże różnicę. Toksyna uspokaja nadmiernie aktywny pęcherz, epizody popuszczania moczu są zdecydowanie rzadsze i bardziej skąpe, rzadziej występują także parcia naglące. Nawet po jednorazowym zabiegu efekt utrzymuje się do 13 miesięcy. Oczywiście w razie takiej potrzeby, zabieg można powtarzać – zapewnia specjalista Gyncentrum.

Jedynymi przeciwwskazaniami do tej formy terapii są miesiączka, ciąża, karmienie piersią czy stany zapalne układu moczowego. Nie może być on także wykonany, gdy w okresie ostatnich 3 miesięcy pacjentka miała wykonywane inne zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, choćby w celu redukcji zmarszczek. Koszt pojedynczego zabiegu to ok. 2 tys. zł. Specjaliści przekonują, że zabieg z użyciem toksyny botulinowej to nowa generacja zabiegów, które w dużej mierze przynoszą pacjentkom nowe perspektywy leczenia i podnoszą jakość ich życia.

Biuro Prasowe Gyncentrum Ginekologia Plastyczna

www.estetyka-intymna.pl

Kontakt: Izabela Jędruch: Tel. 517 854 244, mail. Izabela@skymed.pl

*** Gyncentrum Ginekologia Plastyczna to nowoczesny ośrodek specjalizujący się w zabiegach służących rewitalizacji i rekonstrukcji intymnych narządów kobiecych. W klinice można znaleźć m.in. zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej, zabiegi przy użyciu lasera MonaLisa Touch, zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego Desirial. www.estetyka-intymna.pl

 

 

Zakupy przez internet
Binella BIOPROXYL 100 SZTYFT LIFTINGUJACY OCZY-USTA 10ml
Binella BIOPROXYL 100 SZTYFT LIFTINGUJACY OCZY-USTA 10ml

Wygładzający eliksir do skóry wokół oczu i ust.Dzięki metalowej końcówce chłodzi i zapewnia mikromasaż. Sztyft błyskawicznie napina skórę, dzięki czemu stanowi alternatywę dla botoksu. Kompleks pięciu cząsteczek kwasu hialuronowego intensywnie nawilża skórę wokół ...

Chantarelle - Caviar Care 40+ Botosine 20% Intense Pepto Serum - Intensywne pepto-serum przeciwzmarszczkowe BOTOSINE 20% - 30 ml - DOSTAWA GRATIS!
Chantarelle - Caviar Care 40+ Botosine 20% Intense Pepto Serum - Intensywne pepto-serum przeciwzmarszczkowe BOTOSINE 20% - 30 ml - DOSTAWA GRATIS!

CAVIAR CARE 40+BOTOSINE 20% Intense Pepto-Serum Intensywne, odmładzające pepto-serum BOTOSINE 20% redukujące zmarszczki mimiczne i wiekowe twarzy oraz wokół oczu i ust. Przeznaczone dla skóry dojrzałej ze zmarszczkami. Działając na tym samym poziomie, co toksyna ...

Babaria Krem przeciwzmarszczkowy z jadem pszczelim
Babaria Krem przeciwzmarszczkowy z jadem pszczelim

PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM Z JADEM PSZCZELIMZ FILTREM SŁONECZNYM BEZ PARABENÓW Krem wyprodukowany na bazie 100% naturalnego jadu pszczelego, skutecznie zwalcza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Wyjątkowo skuteczne działanie krem zawdzięcza aktywnym ...

Loreal Fibercutic Botoks maska grube 200ml
Loreal Fibercutic Botoks maska grube 200ml

Maska Botoks Fibercutic jest ekstremalną kuracją przeznaczoną do włosów silnie zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Intensywnie regeneruje i odbudowuje strukturę włosa. Maska stworzona została w oparciu o technologię Intra-Cylane. Jest to innowacy

Loreal Fibercutic Botoks maska grube 500ml
Loreal Fibercutic Botoks maska grube 500ml

Maska Botoks Fibercutic jest ekstremalną kuracją przeznaczoną do włosów silnie zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Intensywnie regeneruje i odbudowuje strukturę włosa. Maska stworzona została w oparciu o technologię Intra-Cylane. Jest to innowacy

Kwas hialuronowy 5%
Kwas hialuronowy 5%

Hyaluronic Acid 5% - profesjonalny kwas hialuronowy Kierunek działania: redukcja zmarszczek, nawilżenie skóry Przeznaczenie: do każdego rodzaju cery Marzysz o nawilżonej i jędrnej skórze? Chcesz pozbyć się zmarszczek w sposób skuteczny, dbając jednocześnie o ...

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
Wybierz gwiazdkę / ocenę (1 - 10):
 
Co ma największy wpływ na Twoją ocenę ?
Rozwiń
Przedstawiona treść jest interesująca
Przedstawiona treść jest zrozumiała
Przedstawiona treść jest przydatna
Przedstawiona treść ma wystraczającą długość
Żadne z powyższych
 
Pole uwagi nie jest wymagane:
 
Uwagi dotyczące treści:
 
  Za dużo znaków
Adres mail jest wymagany, jeśli zostało wypełnione pole uwagi:
 
Adres mail:
Proszę wypełnić pole adres mail. Błędny format adresu mail. Za mało znaków. Za dużo znaków.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz. 883)
Proszę zaznaczyć akceptację.
 
Przed wysłaniem
wprowadź kod z obrazka:
Proszę wprowadzić kod z obrazka. Za mało znaków. Za dużo znaków. Za mało znaków. Za dużo znaków.
 
Zmień obrazek
 
 
 
Jeśli poszukujesz więcej informacji, zadaj pytanie na naszym forum dyskusyjnym

www.forum.zdrowieinatura24.pl

Zakupy przez internet
Binella BIOPROXYL 100 SZTYFT LIFTINGUJACY OCZY-USTA 10ml
Binella BIOPROXYL 100 SZTYFT LIFTINGUJACY OCZY-USTA 10ml

Wygładzający eliksir do skóry wokół oczu i ust.Dzięki metalowej końcówce chłodzi i zapewnia mikromasaż. Sztyft błyskawicznie napina skórę, dzięki czemu stanowi alternatywę dla botoksu. Kompleks pięciu cząsteczek kwasu hialuronowego intensywnie nawilża skórę wokół ...

Chantarelle - Caviar Care 40+ Botosine 20% Intense Pepto Serum - Intensywne pepto-serum przeciwzmarszczkowe BOTOSINE 20% - 30 ml - DOSTAWA GRATIS!
Chantarelle - Caviar Care 40+ Botosine 20% Intense Pepto Serum - Intensywne pepto-serum przeciwzmarszczkowe BOTOSINE 20% - 30 ml - DOSTAWA GRATIS!

CAVIAR CARE 40+BOTOSINE 20% Intense Pepto-Serum Intensywne, odmładzające pepto-serum BOTOSINE 20% redukujące zmarszczki mimiczne i wiekowe twarzy oraz wokół oczu i ust. Przeznaczone dla skóry dojrzałej ze zmarszczkami. Działając na tym samym poziomie, co toksyna ...

Babaria Krem przeciwzmarszczkowy z jadem pszczelim
Babaria Krem przeciwzmarszczkowy z jadem pszczelim

PRZECIWZMARSZCZKOWY KREM Z JADEM PSZCZELIMZ FILTREM SŁONECZNYM BEZ PARABENÓW Krem wyprodukowany na bazie 100% naturalnego jadu pszczelego, skutecznie zwalcza zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Wyjątkowo skuteczne działanie krem zawdzięcza aktywnym ...

Loreal Fibercutic Botoks maska grube 200ml
Loreal Fibercutic Botoks maska grube 200ml

Maska Botoks Fibercutic jest ekstremalną kuracją przeznaczoną do włosów silnie zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Intensywnie regeneruje i odbudowuje strukturę włosa. Maska stworzona została w oparciu o technologię Intra-Cylane. Jest to innowacy

Loreal Fibercutic Botoks maska grube 500ml
Loreal Fibercutic Botoks maska grube 500ml

Maska Botoks Fibercutic jest ekstremalną kuracją przeznaczoną do włosów silnie zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Intensywnie regeneruje i odbudowuje strukturę włosa. Maska stworzona została w oparciu o technologię Intra-Cylane. Jest to innowacy

Kwas hialuronowy 5%
Kwas hialuronowy 5%

Hyaluronic Acid 5% - profesjonalny kwas hialuronowy Kierunek działania: redukcja zmarszczek, nawilżenie skóry Przeznaczenie: do każdego rodzaju cery Marzysz o nawilżonej i jędrnej skórze? Chcesz pozbyć się zmarszczek w sposób skuteczny, dbając jednocześnie o ...

Ostatnio wyświetlane informacje:
 
 
 
 
 
 
 
 
O tym się mówi:
 
W niewoli pęcherza, czyli o problemie nietrzymania moczu
Śmiejesz się lub kichasz i myślisz – o nie, znowu to się stało. Czujesz, że...